KUULA.ME

KUULA.ME

Projekt “Kuula.me. Minu, sinu, meie lugu.” on seeria üritustest erinevates Eesti linnades, mille eesmärgiks on tuua kokku erineva keele- ja kultuuritaustaga inimesed, et leida ühisosa läbi isiklike kogemuste ja lugude jagamise. Meie jaoks on eriti olulise väärtusega inimeste lood nende kodukohast – külast, alevist või linnast.

Kasutame lugude jagamiseks erinevaid loomingulisi väljendusviise nagu loojutustamine, joonistamine või tänavakunst. Lisaks lindistame taskuhäälinguid ja kogume lühijutte, kus erinevad inimesed räägivad enda loost, eesmärkidest ja unistustest.

Projekti rahastab Integratsiooni Sihtasutus.

 

Projekti meeskond:

Projektijuht:

Maria Sakarias

Diana Lokotar

Vabatahtlik

MIKS?

Mõnikord on avalikes aruteludes märgata eri ühiskonnagruppide eraldumist ning vastandumist. Kogukondadevaheliste ja -siseste kontaktide puudumine ja vähene suhtlus tekitab hirme ja eelarvamusi. Pahatihti leiavad negatiivsed isiklikud kogemused ühises inforuumis suuremat kõlapinda kui positiivsed.

Oma tegevustes keskendume eelkõige Ida-Virumaale, sest oleme eelnevate tegevuste jooksul näinud, et suur osa seal elavatest noored ei tunne oma linna üle piisavalt uhkust, et sinna elama jääda ja enda kodukoha arengule kaasa aidata. Samas, isegi kui noored tunnevad huvi ja näevad tulevikus perspektiivi, ei ole neil tihti piisavalt võimalusi, et aktiivselt ühiskonnaellu panustada. Lisaks oleme tajunud, et Ida-Virumaa erinevate linnade vahel ei ole palju kokkupuudet ja koostööd, kuigi inimesed on sellest väga huvitatud.

KUULA.ME PROJEKT

Läbi “Kuula.me. Minu, sinu, meie lugu.” ürituste Eesti linnades ja Ida-Virumaal toome kokku erineva taustaga inimesed, et rääkida isiklikke lugusid, kuulata üksteist ja mõtiskleda koos oma kogukonna ühisele loole.

Me töötame läbi loominguliste tegevuste – jutuvestmine, joonistamine ja tänavakunst. Jutuvestmine (i.k. storytelling) on tõhus meetod inimeste vahel usalduse loomiseks. Isikliku elukogemuse jagamine jutuvestmise käigus on kogemus, mis võimestab, suurendab enesekindlust ning aitab meil iseennast paremini tundma õppida. Teiste lugude kuulamine on inspireeriv ning motiveeriv ühiste ettevõtmiste edendamiseks. Kunsti loomise kaudu saame aru üksteise maailmapildist ja tajume paremini kogukonna ühisosa ja ühiseid eesmärke.

TOIMUNUD ÜRITUSED

16.01 – Tallinn (Zoom)

30.01 – Tartu (Zoom)

25.03 – Ida-Virumaa (Zoom)

01.04 – Ida-Virumaa (Zoom)

05.05 – Pärnu (Zoom)

16.04 – Jõhvi

17.04 – Kurtna

18.04 – Narva

Tegevus toimub Euroopa Sotsiaalfondi projekti „Eesti ühiskonnas lõimumist toetavad tegevused“ toetatava alategevuse „Lõimumisalased koostöötegevused” raames. // Мероприятие проходит в рамках подпроекта «Сотрудничество в сфере интеграции» проекта Европейского социального фонда «Меры поддержки интеграции общества Эстонии»

 

TOIMUNUD ÜRITUSED

Kes on meie kogukonna inimesed?
Mis on meie lugu?
Millised lood on veel jäänud rääkimata ja kuulamata?


KUULA.ME – TALLINN

Kuupäev: 16. jaanuar 2021
Asukoht: Zoom
Osalejad: Tallinna ja Harjumaa elanikud
Esinejad: Polina Tšerkassova ja Katrina Kolk

Polina Tšerkassova on Tallinnast pärit jutuvestja, muusik ja antropoloog kes põimib kaugetelt maadelt toodud tõsielulugusid ja muinasjutte oma isiklike juttude ja autorimuusikaga. Polinalt on ilmunud kolm audioraamatut inspireerivate muinasjutudega ja muusikaga, mida ta mängib paljudel haruldastel pillidel. Ta on töötanud TLÜs antropoloogia lektorina; praegu annab ta sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia loenguid  EKAs. Polina tegevusi saab jälgida Facebookis ja ta kolmes erinevas keeles audioraamatuid saab kuulata ning alla tõmmata siin: music.polinastoryteller.com.

Katrina Kolk on mitmekülgne, abstraktne, figuratiivne, värvi- ja stiilitundlik ekspresiivse intuitiivse lähenemisega kunstnik, kelle meelismeediumideks on veebikoomiks, illustratsioonid, tänavakunst, seinamaalingud, ruumi- ja installatsioonikunst. Ta on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas maali- ja maalingute restaureerimise disaini erialal, omandanud vabade kunstide magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias ja täiendanud end Castilla- La Mancha ülikoolis Hispaanias ja Porto Ülikoolis Portugalis.


KUULA.ME – TARTU

Kuupäev: 30. jaanuar 2021
Asukoht: Zoom
Osalejad: Tartu ja Tartumaa elanikud
Esinejad: Piret Päär ja Anastasia Lemberg-Lvova

Piret Päär on vabakutseline professionaalne jutuvestja, näitleja, koolitaja (MA) ja MTÜ Jutumaja perenaine. Juba kolmkümmend aastat on ta lugusid jutustanud ja olnud jutuvestmisvaldkonna eestvedajaks. Ise ütleb ta – meelitanud täiskasvanuid lugusid märkama, kuulama ja jutustama.

Oma töös toetub ta ühelt poolt lavakunstikoolis õpitule, teisalt kodust kaasa saadud traditsioonilisele tunnetusele. Piret on kasvanud kogukonnas, kus lugude jutustamise traditsioon oli veel täies elujõus. Lapsepõlves kuuldud lood ja jutustajad on häälestanud ta kõrva lugude lainele ja teinud jutustamise teema tema jaoks südameasjaks. Hääde lugude ja vestjate äratundmisel on tal absoluutne kuulmine.

Vaata lähemalt: www.piretpaar.com.

Anastasia Lemberg-Lvova on noor kunstnik, kelle loomingu keskmeks on inimene. Ta kasutab sotsiaalset disaini, intensiivseid värve ja osalusprojekte, et kaasata inimesi mõtiskellu üksikisiku potentsiaali ja väärtuse üle. Moskvast pärit Lemberg-Lvova on omandanud maalikunsti bakalaureusekraadi ja õppinud ning töötanud Belgias, Hollandis, Venemaal ja praeguses elukohas Eestis. Tema töid leidub erakogudes Belgias, Eestis, Soomes, Prantsusmaal, Suurbritannias ja Venemaal. Ta on olnud Euroopa Noorteparlamendi liige aastast 2010 ning juhtis selle organisatsiooni esindust Eestis ja Venemaal.

Vaata lähemalt: www.lemberglvova.com.


KUULA.ME – PÄRNU

Kuupäev: 5. aprill 2021
Asukoht: Zoom
Osalejad: Pärnu ja Pärnumaa noored ja noorsootöötajad
Esinejad: Anastasia Lvova-Lemberg, Diana Lokotar, Siret Upan ja Maria Sakarias
PACE ja Pärnu Noorte Vabaajakeskus viisid läbi koos Pärnu ja Pärnumaa noorte, noorsootöötajate ja teiste huvilistega jutuvestmise inspiratsioonikoolituse.

Tutvusime erinevate jutuvestmise formaatidega ja jagasime inspireerivaid näiteid, kuidas isiklikke lugusid läbi video, muusika, filmi, podcastide, kunsti jne mõjukalt edasi anda. Arutasime erinevate formaatide mõjukuse ja väärtuse üle. Tõime kõik kaasa iseenda kohta ühe foto või video, mille kaudu saime oma isiklikke lugusid teistega jagada.

Meie eesmärk oli mõista ja tunnetada, kuidas isiklike lugude jutustamine võib olla viis murda stereotüüpe ja eelarvamusi erinevate ühiskonna gruppide suhtes ning kasvatada seeläbi sallivust ja avatust.

Aitäh kõigile osalejatele!


KUULA.ME IDA-VIRUMAAL

MINU LUGU

Kuupäev: 25. märts 2021
Asukoht: Zoom
Teema: Räägime lugusid elust meie kogukonnas

SINU LUGU

Kuupäev: 1. aprill 2021
Asukoht: Zoom
Teema: Kuidas lugusid läbi tänavakunsti edasi anda?

MEIE LUGU

Kuupäevad: 16.-18. aprill 2021
Asukoht: Jõhvi, Kurtna, Narva
Teema: Kuidas lugusid läbi tänavakunsti edasi anda?

FLAIER

Kuula.me Ida-Virumaa etapis kutsusime üles kohalikke elanikke, et mõelda koos kogukonna lugudele kolmes piirkonnas – Jõhvi, Alutaguse ja Narva. Tõime kokku igas vanuses, iga emakeelega inimesi, kellest said kuu aja jooksul jutuvestjad ja kodukoha kunstnikud, et jagada oma lugusid ja pakkuda välja ideid oma elukoha kaunistamiseks.

Projekt hõlmas mitmeid nii veebis kui ka õues toimuvaid üritusi, mille eesmärk oli anda osalejatele uus pilk oma kogukonnale, elukohale ja tänavakunstile. Projekti käigus pakkusid iga paiga inimesed välja, kuidas linnakunstiteos võiks anda edasi just neid elemente ja sümboleid, mis nende elukohta iseloomustavad.

KOHAD ENNE LINNAKUNSTI

Jõhvi

Narva

Kurtna

PROTSESS




TULEMUSED













 

PODCASTID

KATRINA KOLK KUNSTIST JA KOGUKONNAST

Linn: Tartu

Katrina Kolk on mitmekülgne, abstraktne, figuratiivne, värvi- ja stiilitundlik ekspresiivse intuitiivse lähenemisega kunstnik, kelle meelismeediumideks on veebikoomiks, illustratsioonid, tänavakunst, seinamaalingud, ruumi- ja installatsioonikunst. Ta on lõpetanud Kõrgema Kunstikooli Pallas maali- ja maalingute restaureerimise disaini erialal, omandanud vabade kunstide magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias ja täiendanud end Castilla- La Mancha ülikoolis Hispaanias ja Porto Ülikoolis Portugalis. Loe rohkem siit.

Podcasti tegi Siret Upan.

ANASTASIA LEMBERG-LVOVA KUNSTIST KUI OMAETTE KEELEST

Linn: Tartu

Anastasia Lemberg-Lvova on noor kunstnik, kelle loomingu keskmeks on inimene. Ta kasutab sotsiaalset disaini, intensiivseid värve ja osalusprojekte, et kaasata inimesi mõtiskellu üksikisiku potentsiaali ja väärtuse üle. Moskvast pärit Lemberg-Lvova on omandanud maalikunsti bakalaureusekraadi ja õppinud ning töötanud Belgias, Hollandis, Venemaal ja praeguses elukohas Eestis. Tema töid leidub erakogudes Belgias, Eestis, Soomes, Prantsusmaal, Suurbritannias ja Venemaal. Ta on olnud Euroopa Noorteparlamendi liige aastast 2010 ning juhtis selle organisatsiooni esindust Eestis ja Venemaal. Loe rohkem siit.

Podcasti tegi Siret Upan.

ERRIT KULDKEPP INSPIRATSIOONIST

Linn: Pärnu

Errit Kuldkepp on särav naine, kes inspireerib kõiki oma teel. Ta on endine Pärnu Haigla turundusspetsialist ning tegutseb nüüd ettevõtjana oma firma ja brändi Positively Inspiring Lifestyle alt, mille kaudu korraldab ta inspireerivaid majutuskogemusi, kokkusaamisi ja seminare. Loe rohkem siit.
 
Errit rääkis oma kodukohast Pärnumaa lehel: “Mulle on südamelähedane Pärnumaal elamine, kuid seejuures armastan ka reisida. Põnev on laias maailmas ringi rännata, avastada endas uusi omadusi ja oskusi, olla avatum kõige ja kõigi suhtes ning seda siis kohalikul tasandil rakendada. Pärnumaal on ruumi kõigeks: elamiseks, töötamiseks, nautimiseks, armastamiseks, kaotamiseks, otsimiseks, leidmiseks, loomiseks ja arenemiseks. Siin on rahu ja vaikust, kui seda tahta, ning kiirust ja särtsu, kui sellele keskenduda. Meie õnn ja rahulolu on meie endi tegudes ja hoiakutes. Ka inimesed on soojad, hoolivad ja abivalmid. Pärnumaa tekitab minus koduse tunde!”

Podcasti tegi Maria Sakarias.

ALEKSEI JAŠIN LÕIMUMISEST, POLIITIKAST JA HARIDUSEST IDA-VIRUMAAL

Linn: Tallinn / Sinimäe

Aleksei Jašin on esimese põlvkonna keelekümbluse laps Mustamäe Humanitaargümnaasiumist, Tartu Ülikooli riigiteaduste vilistlane, Viru jalaväepataljoni kompaniiparameedik, Sinimäe Põhikooli klassiõpetaja, staažikas vabatahtlik ja Eesti 200 juhatuse liige. 
 
Podcasti tegi Maria Sakarias.