Stories Untold / Rääkimata lood

STORIES UNTOLD / RÄÄKIMATA LOOD

Projekti jooksul loome 8 lühidokumentaalfilmi rändetaustaga Eestlastest või rändetaustaga inimestest Eestis, kes jagavad meiega enda isiklikke kogemusi. Filmid on tehtud noortele ja noorte poolt ning linastuvad vähemalt 20 koolis üle Eesti. Iga filmiõhtuga kaasnevad rändeteemalised arutelud koos õpilaste, filmide tegelaste ja autoritega. Augustis korraldame Tallinnas avaliku filmiõhtu, mille jooksul näitame ka teiste autorite rändeteemalisi dokumentaalfilme.

“Rääkimata lood” kogumiku lühifilmid on välja töötatud projekti “Jagatud teekonnad“ raames, mida toetab MTÜ Mondo Euroopa Komisjoni, Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, Eesti Kultuuriministeeriumi ja Eesti Välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest. Filmide sisu eest vastutab Peace Action Community Estonia MTÜ ja need ei kajasta tingimata rahastajate seisukohti.

FILMID

AIRFLARED TO FREEDOM

Autorite Alex Tervinsky ja Karoliina Varreti film “Airflared to Freedom” räägib Tuneesia päritoluga Wissem Jalloulist, kes lahkus kodumaalt otsimaks mujalt vabaduse võimalikkust oma elus ja loomingus.

SALTY, SPICY, CRUNCHY

Pono Weimer ja Helen Vaaksi filmi “Salty, Spicy, Crunchy” peategelane on Tartu Ülikooli vilistlane Pono Weimer, kes jagab korea traditsioonilise toidu kimchi valmistamise kaudu oma kultuuripärandi olulisust ning lugu rändajana Eestis.

SNOWBALL IN THE FACE

Baran İsmail Ulaşe “Snowball in the Face” jälgib olude sunnil Eestist lahkuma pidava Türgi immigrandi ning baaripidaja Fatihi viimast päeva Eestis.

KODU?

Linda Maria Saare ja Maria Naulaineni dokumentaalfilmis “Kodu?” rullub lahti ühe eesti vahetusõpilase elu Itaalias. Film otsib vastust küsimusele, kas kaheksa kuu jooksul on võimalik ühes väikelinnas võõrast keelest hoolimata uus kodu ja uus elu luua.

IN BETWEEN TWO HOMES

Leele Jürjeni  “In Between Two Homes” on dokumentaaluurimus liikumisest ja rahutusest, kui laps on jagatud kahe lahus elava vanema kodu vahel. 

VAADAKE MEID

Behnam Bakhtiari “Vaadake meid” heidab pilgu pärsia naise ellu, kes püüab kohaneda uutes oludes Eestis, kuid igatseb oma siinsest nii erinevat kodumaad.

BEJIDE

Darja Dovbõš ja Eduard Emanuel Leahu filmi “Beijde” portreteerib Nigeeriast Eestisse elama asunud Stephenit, tema armastust muusika vastu ning pühendumist Eestis loodud kogukonnale ja kirikule.

PROJEKTI ÜLEVAADE

MIKS?

Mõnikord on märgata, et Eesti ühiskond suhtub nii pagulastesse kui üldiselt rändetaustaga inimestesse sallimatult ja võõristavalt. Sallimatuse põhjuseks võib olla see, et inimestel puudub isiklik kontakt ja sügavam arusaam sellest, miks rändetaustaga inimesed siia tulevad ning mida nende jaoks uue ühiskonnaga kohanemine tähendab. Väärarusaamad viivad negatiivsete stereotüüpide ja üldistamiseni, mida omakorda võimendavad sotsiaalmeedia ja poliitilised arutelud.

Kas soovid rohkem teada noorte suhtumisest rändesse? Leia MTÜ Mondo ja mõttekoja Praxise koostöös läbiviidud uuring siit.

 

KUIDAS?

Projekt “Stories Untold” ehk “Rääkimata lood” toob rändajate isiklikud kogemused dokumentaalfilmide ja ürituste kaudu noorteni Eesti erinevates paikades.

Meie filmid ja üritused suurendavad solidaarsust ja loovad sidemeid mõlema poole noorte seas, aidates sellega kaasa kogu elanikkonna avatuma  mõtteviisi ja hoiakute kujundamisele.

FILMIDE LINASTUSED

 • Rakvere Reaalgümnaasium

  28. aprill

 • Tondi Kool

  30. aprill

 • Kärdla Põhikool

  10. mai

 • Põlva gümnaasium

  11. mai

 • Narva Pähklimäe Gümnaasium

  13. ja 20. mai

 • Simuna Põhikool

  13. mai

 • Kiili Gümnaasium

  17., 18., 19. mai

 • Osula Põhikool

  21. mai

 • Sillamäe Eesti Põhikool

  2. juuni

 • Kirivere Kool

  8. juuni

 • Eesti Noorteühenduste Liidu arengupäev (Tallinn)

  11. juuni

 • Noorte tagasipöördujate suvelaager (Viljandimaa)

  23. august

 • Rändajate toidu- ja filmiõhtu (Tallinn)

  26. august

FILMITEGIJAD

ALEX TERVINSKY

Rakvere / Eesti

LINDA MARIA SAAR

Itaalia / Eesti

PONO WEIMER

Hawaii / Tartu / Eesti

BARAN ISMAIL ULAS

Tallinn / Eesti / Türgi

BEHNAM BAKHTIARI

Tartu / Eesti / Iraan

DARJA DOVBÕŠ

Tallinn / Eesti

EDUARD EMANUEL LEAHU

Tartu / Eesti / Brasiilia

HELEN VAAKS

Tallinn / Eesti

MARIA NAULAINEN

Tallinn / Eesti

KAROLIINA VARRET

Rakvere / Tallinn / Eesti

LEELE JÜRJEN

Tartu / Tallinn / Eesti

MENTORID

KERSTI UIBO

Dokumentaalfilmide režissöör ja operaator

Tallinn / Eesti

EDINA CSÜLLÖG

Filmirežissöör ja produtsent

Luhamaa / Eesti / Ungari

CARLO A. CUBERO

TLÜ Sotsiaal- ja kultuuriantropoloogia dotsent

Tallinn / Eesti / Puerto Rico

M.MOJTABA H.DAVIJANI

Fotograaf ja filmirežissöör

Tallinn / Eesti / Iraan

BIRGIT PODELSKY

Mentor

Tallinn / Eesti

ROBERT LY

Filmirežissöör

Tallinn / Eesti / Prantsusmaa

TUSHAR PRAKASH

Filmirežissöör ja monteerija

Tartu / Eesti / India

PROJEKTI MEESKOND

NORA

Projektijuht

MARIA

Projektijuht

HARDI ROSUM

Vabatahtlik

SILVIA TERAS

Vabatahtlik

ÜLESKUTSE